برج خنک کننده فایبرگلاس | بررسی انواع چیلر و کارکرد آن ها

برج خنک کننده چیلر دستگاهی است که با لوله کشی آب به صورت رفت و برگشت به دستگاه چلیر و در فضای آزاد نصب می شود. چیلرها انواع مختلفی دارند که هرکدام کارکرد خاص خود را دارا می باشند. برج خنک کننده فایبرگلاس از انواع خنک کننده هاست. جنس بدنه و لوورها در این خنک کننده از فایبرگلاس ساخته شده است. خنک کننده ها به منظور خنک کردن مایعات در حد مورد نیاز کارفرما،ساخته می شوند و چنانچه به سرمای بیشتری نیازباشد از چیلر جذبی استفاده می کنند. بدنه این نوع خنک کننده مقاومت بالاییی دارد و در برابر نور خورشید تجزیه نمی شود. همین خصوصیات باعث شده کاربردهای زیادی داشته باشد که از آن جمله می توان به استفاده از آن در ساختمان های اداری،تجاری و مجتمع های مسکونی اشاره کرد.

برج خنک کننده فایبرگلاس که امروزه به دلایل متفاوتی که قبلا به آن اشاره شد، بصورت تقریبا بی رقیب یکه تاز بازار برج خنک کننده
در ایران می باشد می تواند از طرفیت 5 تن تبرید در قالب برج خنک کننده
مخروطی یا گرد تا ظرفیت 6000 تن تبرید بصورت مکعبی – صنعتی تولید گردد.

برج خنک کننده فایبرگلاس | بررسی انواع چیلر و کارکرد آن ها

چیلر چیست

چیلر چیست

چیلر دستگاهی است که با استفاده از فرآیند تبخیر و تقطیر در حال گردش بین اجزای چیلر، حرارت را از یک قسمت دستگاه به قسمتی دیگر در یک سیکل منظم منتقل می کند. کار اصلی چیلر هوا این است که آب را برای سرمایش واحد خانگی یا صنعتی، سرد نماید. آب سرد شده در چیلر از طریق پمپ به دستگاه های تعبیه شده مثل فن ارسال می شود که با استفاده از تمیداتی مثل عایق بندی لوله ها و در گردش بودن آب، امکان گرم شدن و تبخیر آب را می گیرند. چیلرها انواع مختلفی دارند که بر حسب مورد نیاز استفاده می شوند. امروزه بازار خرید چیلر به دلیل نیاز بیشتر و بهره گیری از امکانات پیشرفته در ساختمان ها به بازار خوب و پرسود بدل شده است. در ابن مبان برج خنک کننده فایبرگلاس به دلیل تفاوت های فاحشی که دارد در کشور ما بصورت بی رقیب، یکه تازی می کند.

هر نوع نوع چیلر به سه اصل اساسی متکی است

هر نوع نوع چیلر به سه اصل اساسی متکی است

 1. هنگامی که یک مایع گرم می شود، آن به یک گاز آغشته می شود، و هنگامی که یک گاز خنک می شود، آن را به یک مایع تبدیل میکند.
 2. کاهش فشار بالای مایع، نقطه ی جوشش را کاهش می دهد و فشار را افزایش می دهد.
 3. گرما همیشه از گرما به سرما عبور می کند.

چرخه خنک کننده پایه

چرخه خنک کننده پایه

چرخه پایه خنک کننده برای هر دو فشرده سازی بخار و جذب چیلرها یکسان است. هر دو سیستم از یک مبرد مایع استفاده می کنند که فاز را به گاز درون یک تبخیر کننده تغییر می دهد که گرما را از آب جذب می کند.

سپس گاز مبرد به وسیله ی یک کمپرسور یا یک ژنراتور به فشار بالاتر فشرده می شود و با رد گرما از طریق یک کندانسور به یک مایع تبدیل می شود و سپس به یک مخلوط کم مایع و بخار تبدیل می شود که به قسمت تبخیر کننده بازگشته است و این چرخه تکرار می شود.

انواع چیلر

 1. جذبی
 2. تراکمی

چیلر جذبی

چیلر جذبی

چیلر جذبی از یک منبع حرارت برای راندمان چرخه یخچال به جای یک کمپرسور مکانیکی استفاده می کند. چیلرهای جذبی از دو مایع استفاده می کنند که شامل مبرد، به طور معمول آب و جاذب، معمولا یک محلول لیتیوم بروماید یا آمونیاک است.

این مایعات در چرخه جذب جدا شده و دوباره ترکیب می شوند، به طوری که با توجه به شرایط فشار پایین آب می تواند فاز را به راحتی تغییر دهند، به طور معمول، و جذب بالا از دو مایعات ، باعث جذب آسان می شود.

این چرخه با مخلوطی از مایع مبرد مایع و جاذب آغاز می شود که در فشار بالا برای جوشاندن آب از محلول گرم می شود. بخار آب مبرد در گذشته از یک کویل کندانسور عبور می کند که گرما ارسال می شود و به یک مایع با فشار بالا متصل می شود.

در این مرحله سپس آب مبرد مایع به اواپراتور فشار پایین فرستاده می شود که در آن از طریق تبخیر فلزی آدیاباتیک به گاز، جذب گرما از آب برای سرد شدن می شود. جاذب مایع متمرکز از ژنراتور به منظور تجدید ترکیب با بخار مبرد کم فشار و بازگشت از اواپراتور، دوباره شروع به چرخه می شود.

انواع چیلر جذبی

 1. تک اثره
 2. دو اثره
 3. شعله مستقیم

اجزای چیلر جذبی

اجزای چیلر جذبی

 • ژنراتور
 • مبدل حرارتی
 • کندانسور
 • پمپ های مبرد
 • اواپراتور

چیلر تراکمی چیست

چیلر تراکمی چیست

چیلر تراکمی سیستمی می باشد برای تامین آب سرد با دمای مناسب(بسیار پایین)برای مصارف تهویه مطبوع صنعتی و غیره صنعتی می باشد.

عملکرد چیلر تراکمی

عملکرد چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی معمولا از مبرد های HCFC یا CFC برای به دست آوردن یک اثر تبرید استفاده می کنند. کمپرسورها نیروی محرکه در چیلرهای تراکمی هستند و به عنوان یک پمپ برای مبرد عمل می کنند.

گاز مبرد منسوخ شده از کمپرسور به واحد خنک کننده فرستاده می شوند که انرژی گرما را از مبرد به آب سرد یا هوا خارج از سیستم رد می کند.انتقال گرما اجازه می دهد تا گاز مبرد به یک مایع منتقل شود و سپس به یک دستگاه اندازه گیری فرستاده می شود.

دستگاه اندازه گیری جریان مایعات است که باعث کاهش فشار می شود. افت فشار باعث می شود مایع خنک کننده را در آن فاز از مایع به گاز تغییر دهد و در نتیجه این گرما را از آب جذب می کند تا به دلیل تبخیر فلزی آدیاباتیک سرد شود.

دستگاه اندازه گیری قرار گرفته است به طوری که گاز مبرد در حال گسترش در اواپراتور قرار می گیرد، انتقال انرژی گرما از آب به گاز مبرد منجمد می شود. گاز مبرد گرم سپس به کمپرسور منتقل می شود تا دوباره شروع به چرخه شود و اکنون آب خنک شده در حلقه جداگانه می تواند برای خنک سازی استفاده شود.

اجزای چیلرهای تراکمی

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • اواپراتور

ظرفیت چیلرهای تراکمی

چیلرهای تراکمی با کندانسور آبی و هوایی به دو صورت یکپارچه و مجزا در ظرفیت های 5 الی 320 تن تبرید بر اساس تکنولوژی های روز دنیا طراحی و تولید می شوند.

بررسی انواع چیلر با مشاوره

حال با توجه به بررسی انواع چیلر و شناخت آن ها می دانیم سیکل کاری آن ها به چه صورت می باشد ولی برای بررسی انواع چیلر به صورت کاملتر و انتخاب بهترین نوع چیلر منحصر به پروژه خود با ظرفیت مناسب کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

معرفی ویژگی های برج خنک کننده

معرفی ویژگی های برج خنک کننده

مهمترین ویژگی برج های خنک کننده فایبرگلاس را می توان بصورت ذیل، عنوان کرد:

 • مناسب برای نصب در فضای خارج
 • قابل ارائه در ۱۸ مدل محصول
 • بدنه از جنس فايبرگلاس
 • قابل ارائه در ظرفيتهای ۴۰ تا ۷۰۰ تن برودتی اسمی
 • فن های به كارگرفته از نوع محوری و بسيار كم صدا و با راندمان بالا
 • مناسب کار با چيلرهای تراکمی آب و چيلرهای جذبی
 • قابل ارائه بصورت مونتاژ شده و دی مونتاژ بمنظور سهولت در حمل و نقل
 • دارای سيستم انتقال قدرت پولی و تسمه مجهز به کاهش دور
 • مجهز به يك سری Eliminator از جنس فايبرگلاس مقاوم برای جلوگيری از پاشش آب به خارج

مهمترین کاربرد های برج خنک کننده

مهمترین کاربرد های برج خنک کننده

برج های خنک کننده فایبرگلاس به دلیل ویژگی سهولت در کار و صرفه های اقتصادی  نسبت به سایر خنک کننده ها کاربردهای بیشتری دارند و به راحتی در انواع کارخانه های بزرگ و کوچک، ادارات، سازمان ها، برج ها و مجتمع های مسکونی و حتی آپارتمان قابل استفاده می باشند.

انواع مختلف برج های خنک کننده ایرانی

انواع مختلف برج های خنک کننده ایرانی

برج های خنک کننده از نظر مسیر جریان آب و هوا، مدل ساخت و روش انتقال حرارت دارای شکل ها و انواع متفاوتی هستند که به تکنولوژی پیچیده و خاصی نیاز ندارد. ساخت این برج ها هم اکنون در ایران نیز انجام می شود و خرید و فروش خنک کننده به بازار مهمی تبدیل شده است که فروش انواع چیلر تهویه را در آن شاهد هستیم.

لیست قیمت برج خنک کننده در بازار

لیست قیمت برج خنک کننده در بازار

قیمت برج خنک کننده کننده بر حسب موادمصرفی در ساخت آن، جنس بدنه، ظرفیت برج، نوع مکعبی یا مخروطی بودن، مونتاژی یا دمونتاژ بودن دستگاه و موارد دیگر، متغیر می باشد. بطوری که قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس
مدور دارای رنج قیمتی از حدود 2.5 میلیون تومان تا 480 میلیون
تومان در نوسان است. در ذیل قیمت انواع چیلر مورد اشاره قرار گرفته است:

 • برج خنک کننده فایبرگلاس 100 تن تبرید نسبت به مواد مورد استفاده در آن، دارای رنج قیمتی 55 میلیون ریال تا 160 میلیون ریال
 • در هر صورت برج خنک کننده 150 تن تبرید اعم از برج خنک کننده 150 تن تبرید
  مکعبی و یا برج خنک کننده 150 تن تبرید مخروطی یا گرد نسبت به متریالی که
  در تولید آن مورد استفاده قرار گرفته است و ضخامت بدنه فایبرگلاس  دارای
  رنج قیمت 70 میلیون تا 220 میلیون ریال
 • قیمت برج خنک کننده 300 تن تبرید این دستگاه بسته به مکعبی یا مخروطی بودن و نوع برخورد جریان هوا
  با قطرات آب درون برج خنک کننده می تواند از 85 میلیون ریال تا 320 میلیون در نوسان باشد
 • برج خنک کننده مکعبی 350 تن تبرید مکعبی نیز قیمتی در حدود 160 میلیون ریال تا 850 میلیون ریال خواهد داشت.
 • قیمت برج خنک کننده 350 تن تبرید مخروطی فایبرگلاس در محدوده 120 میلیون ریال تا 450 میلیون ریال می باشد.
11

 1. برج خنک کننده در فضای آزاد نصب میشه و برای خنک کردن مایعاته و انواع مختلفی داره و کاربردهای مختلف هم داره

 2. سلام خدا قوت ویژه به شما برادران زحمتکش واقعاً در هر محل و مکانی که سیستم خنک کننده اش از نوع چیلر است بسیاری خنک کننده قوی بوده و در گرما خیلی بهمون کمک میکنه ممنونم خدا نگهدار

 3. با سلام، نمیدونستم چیلر چیه، در زندگی روزمره من هم کاربردی نداره، ولی از بابت مطالبی وتوضیحاتی که ارایه نمودین سپاسگزارم

 4. باسلام.مجموعه ای که من در اون شاغلم مجهز به چیلر می‌باشد .واقعا عالیه در فصل گرما به هیچ وجه گرمایی حس نمی‌کنیم و همیشه هوای تازه و البته خنک از طریق فن کویلها به اتاقها وارد میشه

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.