تهویه آران انرژی
دوشنبه , مهر ۲۶ ۱۴۰۰
خانه - برج خنک کننده - نگهداری انواع برج خنک کننده

نگهداری انواع برج خنک کننده

برج های خنک کننده در کشور ما در مدل های مختلف با پوشش بدنه فایبر گلاس در ظرفیت ۵ الی ۱۲۵۰ تن تبرید و برج خنک کننده با پوشش بدنه گالوانیزه در ظرفیت های ۱۰ الی ۱۱۵۰ تن تبرید بصورت مدار باز و مدار بسته طراحی و تولید می شوند. حال در این مقاله به معرفی انواع برج خنک کننده می پردازیم.

برج خنک کننده چیست

برج های خنک کننده برای رد گرما زائد به سیستم های تهویه اجازه خنک شدن می دهند. دو نوع اساسی برج های خنک کننده وجود دارد: غیر مستقیم (بسته) و مستقیم (باز) سبک. با استفاده از برج های خنک کننده غیر مستقیم (بسته)، آب خنک کننده جریان می یابد.

از طریق لوله در برج که در آن از طریق ترانسفورماتور از لوله های هوا سرد می شود. در این حالت، آب سرد می شود و هوا خنک کننده را با یک لوله جدا می کند که مخلوط نشوند. از طرف دیگر، در برج های خنک کننده مستقیم (باز)، آب خنک کننده با هوای درون برج مخلوط می شود که توسط یک فرآیند روان سنجی خنک می شود.

انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده باز

  1. برج های خنک کننده جریان هم سو
  2. برج های خنک کننده دارای جریان مخالف

در یک برج خنک کننده جریان هم سو، تبخیر رخ می دهد به عنوان جریان هوا عمود بر آب در حال اجرا در سطح انتقال حرارت است. سطح انتقال حرارت گاهی اوقات به عنوان پر، خنک کننده یا عرشه مرطوب نامیده می شود؛ هدف آن افزایش سطح آب است تا حداکثر مقدار خنک کننده توسط جریان هوا از طریق برج خنک کننده شود.

در برج خنک کننده جریان مخالف، جریان هوا به طور موازی و در جهت مخالف جریان آب جریان دارد. در هر دو مورد، به عنوان آب تبخیر شده، انرژی و رطوبت به هوا اضافه می شود. سپس مخلوط بخار هوا و آب (و انرژی آن نگهداری می شود) سپس از طریق برج خنک کننده توسط هوا از طریق مجبور عبور می کند.

در روزهای سرد و مرطوب برجهای خنک کننده دود را منتشر می کنند، اما این یک تصور غلط رایج است. آنچه در واقع دیده می شود بخار آب چگال است.

انواع برج خنک کننده

روش های توزیع آب در برج خنک کننده

  1. توزیع جاذبه
  2. اسپری

برج های خنک کننده جریان هم سو معمولا از توزیع جاذبه استفاده می کنند. این شامل یک مخزن است که می تواند در آن آب گرم نگه داشته شود تا از سطح انتقال حرارت سرد شود. آب از طریق نازل ها به وسیله جاذبه پر می شود و پس از آن توسط هوا خنک می شود.

یک مبدل حرارتی نیز می تواند به طور موثر در یک برج خنک کننده استفاده شود. مبدلهای حرارتی که شامل دو اتاق هستند که توسط یک دیوار جدا شده اند یک روش کارآمد برای انتقال گرما هستند. یکی محفظه حاوی مواد گرم یا مایع گرم است و دیگری حاوی مواد سرد یا مایع است. هنگامی که دو ماده در تماس نزدیک با یکدیگر قرار می گیرند، گرما از مواد گرم تر به مواد خنک کننده انتقال می یابد تا زمانی که به دمای مشابه برسند.

نگهداری انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده اغلب می بایست جهت اطمینان از ترکیب شیمیایی مناسب آب ، مورد آزمایش قرار بگیرند. و این شیوه دلیل اصلی برای جلوگیری از رشد باکتری ها می باشد. به عنوان مثال، باکتری هایی که باعث بیماری لژیونر می شوند، می تواند در حوضچه های آب گرم برج های خنک کننده ایجاد شود. با رشد در برج خنک کننده، باکتری ها آزاد می شوند و به هوا منتقل می شوند.

گرچه بیماری لژیونر مسری نیست، اما همچنان می تواند نشانه هایی از بیماری آنفولانزا مانند لرز، تب، سرفه، سردرد، خستگی، از دست دادن اشتها، درد عضلات و اسهال را ایجاد کند. بنابراین آزمایش دوره ای آب بسیار پر اهمیت می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مناسب ترین قیمت و بالاترین بازدهی با ما در ارتباط باشید:
مشاور فروش
راه های ارتباطی:
مدیر فروش: 09121714273
شماره تلفن :02128424854
آدرس کانال: Aranenergyco@
پست الکترونیکی:info@chillerco.ir

مطلب پیشنهادی

فروش برج خنک کننده مشهد

فروش برج خنک کننده مشهد از کارخانه

برج های خنک کننده برای تأمین آب خنک در صنایع و تعدیل حرارت آب داغ …