تهویه آران انرژی
یکشنبه , مهر ۲۵ ۱۴۰۰
خانه - برج خنک کننده فایبرگلاس - برج خنک کننده فایبرگلاس | بررسی انواع چیلر و کارکرد آن ها

برج خنک کننده فایبرگلاس | بررسی انواع چیلر و کارکرد آن ها

برج خنک کننده چیلر دستگاهی است که با لوله کشی آب به صورت رفت و برگشت به دستگاه چلیر و در فضای آزاد نصب می شود. چیلرها انواع مختلفی دارند که هرکدام کارکرد خاص خود را دارا می باشند. برج خنک کننده فایبرگلاس از انواع خنک کننده هاست. جنس بدنه و لوورها در این خنک کننده از فایبرگلاس ساخته شده است. خنک کننده ها به منظور خنک کردن مایعات در حد مورد نیاز کارفرما،ساخته می شوند و چنانچه به سرمای بیشتری نیازباشد از چیلر استفاده می کنند. بدنه این نوع خنک کننده مقاومت بالاییی دارد و در برابر نور خورشید تجزیه نمی شود. همین خصوصیات باعث شده کاربردهای زیادی داشته باشد که از آن جمله می توان به استفاده از آن در ساختمان های اداری،تجاری و مجتمع های مسکونی اشاره کرد.

برج خنک کننده فایبرگلاس که امروزه به دلایل متفاوتی که قبلا به آن اشاره شد، بصورت تقریبا بی رقیب یکه تاز بازار برج خنک کننده
در ایران می باشد می تواند از طرفیت ۵ تن تبرید در قالب برج خنک کننده
مخروطی یا گرد تا ظرفیت ۶۰۰۰ تن تبرید بصورت مکعبی – صنعتی تولید گردد.

برج خنک کننده فایبرگلاس | بررسی انواع چیلر و کارکرد آن ها

چیلر چیست

چیلر چیستچیلر دستگاهی است که با استفاده از فرآیند تبخیر و تقطیر در حال گردش بین اجزای چیلر، حرارت را از یک قسمت دستگاه به قسمتی دیگر در یک سیکل منظم منتقل می کند. کار اصلی چیلر این است که آب را برای سرمایش واحد خانگی یا صنعتی، سرد نماید. آب سرد شده در چیلر از طریق پمپ به دستگاه های تعبیه شده مثل فن ارسال می شود که با استفاده از تمیداتی مثل عایق بندی لوله ها و در گردش بودن آب، امکان گرم شدن و تبخیر آب را می گیرند. چیلرها انواع مختلفی دارند که بر حسب مورد نیاز استفاده می شوند. امروزه بازار خرید چیلر به دلیل نیاز بیشتر و بهره گیری از امکانات پیشرفته در ساختمان ها به بازار خوب و پرسود بدل شده است. در ابن مبان برج خنک کننده فایبرگلاس به دلیل تفاوت های فاحشی که دارد در کشور ما بصورت بی رقیب، یکه تازی می کند.

هر نوع نوع چیلر به سه اصل اساسی متکی است

هر نوع نوع چیلر به سه اصل اساسی متکی است

 1. هنگامی که یک مایع گرم می شود، آن به یک گاز آغشته می شود، و هنگامی که یک گاز خنک می شود، آن را به یک مایع تبدیل میکند.
 2. کاهش فشار بالای مایع، نقطه ی جوشش را کاهش می دهد و فشار را افزایش می دهد.
 3. گرما همیشه از گرما به سرما عبور می کند.

چرخه خنک کننده پایه

چرخه خنک کننده پایهچرخه پایه خنک کننده برای هر دو فشرده سازی بخار و جذب چیلرها یکسان است. هر دو سیستم از یک مبرد مایع استفاده می کنند که فاز را به گاز درون یک تبخیر کننده تغییر می دهد که گرما را از آب جذب می کند.

سپس گاز مبرد به وسیله ی یک کمپرسور یا یک ژنراتور به فشار بالاتر فشرده می شود و با رد گرما از طریق یک کندانسور به یک مایع تبدیل می شود و سپس به یک مخلوط کم مایع و بخار تبدیل می شود که به قسمت تبخیر کننده بازگشته است و این چرخه تکرار می شود.

انواع چیلر

 1. جذبی
 2. تراکمی

چیلر جذبی

چیلر جذبیچیلر جذبی از یک منبع حرارت برای راندمان چرخه یخچال به جای یک کمپرسور مکانیکی استفاده می کند. چیلرهای جذبی از دو مایع استفاده می کنند که شامل مبرد، به طور معمول آب و جاذب، معمولا یک محلول لیتیوم بروماید یا آمونیاک است.

این مایعات در چرخه جذب جدا شده و دوباره ترکیب می شوند، به طوری که با توجه به شرایط فشار پایین آب می تواند فاز را به راحتی تغییر دهند، به طور معمول، و جذب بالا از دو مایعات ، باعث جذب آسان می شود.

این چرخه با مخلوطی از مایع مبرد مایع و جاذب آغاز می شود که در فشار بالا برای جوشاندن آب از محلول گرم می شود. بخار آب مبرد در گذشته از یک کویل کندانسور عبور می کند که گرما ارسال می شود و به یک مایع با فشار بالا متصل می شود.

در این مرحله سپس آب مبرد مایع به اواپراتور فشار پایین فرستاده می شود که در آن از طریق تبخیر فلزی آدیاباتیک به گاز، جذب گرما از آب برای سرد شدن می شود. جاذب مایع متمرکز از ژنراتور به منظور تجدید ترکیب با بخار مبرد کم فشار و بازگشت از اواپراتور، دوباره شروع به چرخه می شود.

انواع چیلر جذبی

 1. تک اثره
 2. دو اثره
 3. شعله مستقیم

اجزای چیلر جذبی

اجزای چیلر جذبی

 • ژنراتور
 • مبدل حرارتی
 • کندانسور
 • پمپ های مبرد
 • اواپراتور

چیلر تراکمی چیست

چیلر تراکمی چیستچیلر تراکمی سیستمی می باشد برای تامین آب سرد با دمای مناسب(بسیار پایین)برای مصارف تهویه مطبوع صنعتی و غیره صنعتی می باشد.

عملکرد چیلر تراکمی

عملکرد چیلر تراکمیچیلرهای تراکمی معمولا از مبرد های HCFC یا CFC برای به دست آوردن یک اثر تبرید استفاده می کنند. کمپرسورها نیروی محرکه در چیلرهای تراکمی هستند و به عنوان یک پمپ برای مبرد عمل می کنند.

گاز مبرد منسوخ شده از کمپرسور به واحد خنک کننده فرستاده می شوند که انرژی گرما را از مبرد به آب سرد یا هوا خارج از سیستم رد می کند.انتقال گرما اجازه می دهد تا گاز مبرد به یک مایع منتقل شود و سپس به یک دستگاه اندازه گیری فرستاده می شود.

دستگاه اندازه گیری جریان مایعات است که باعث کاهش فشار می شود. افت فشار باعث می شود مایع خنک کننده را در آن فاز از مایع به گاز تغییر دهد و در نتیجه این گرما را از آب جذب می کند تا به دلیل تبخیر فلزی آدیاباتیک سرد شود.

دستگاه اندازه گیری قرار گرفته است به طوری که گاز مبرد در حال گسترش در اواپراتور قرار می گیرد، انتقال انرژی گرما از آب به گاز مبرد منجمد می شود. گاز مبرد گرم سپس به کمپرسور منتقل می شود تا دوباره شروع به چرخه شود و اکنون آب خنک شده در حلقه جداگانه می تواند برای خنک سازی استفاده شود.

اجزای چیلرهای تراکمی

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • اواپراتور

ظرفیت چیلرهای تراکمی

چیلرهای تراکمی با کندانسور آبی و هوایی به دو صورت یکپارچه و مجزا در ظرفیت های ۵ الی ۳۲۰ تن تبرید بر اساس تکنولوژی های روز دنیا طراحی و تولید می شوند.

بررسی انواع چیلر با مشاوره

حال با توجه به بررسی انواع چیلر و شناخت آن ها می دانیم سیکل کاری آن ها به چه صورت می باشد ولی برای بررسی انواع چیلر به صورت کاملتر و انتخاب بهترین نوع چیلر منحصر به پروژه خود با ظرفیت مناسب کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

معرفی ویژگی های برج خنک کننده

معرفی ویژگی های برج خنک کنندهمهمترین ویژگی برج های خنک کننده فایبرگلاس را می توان بصورت ذیل، عنوان کرد:

 • مناسب برای نصب در فضای خارج
 • قابل ارائه در ۱۸ مدل محصول
 • بدنه از جنس فايبرگلاس
 • قابل ارائه در ظرفيتهای ۴۰ تا ۷۰۰ تن برودتی اسمی
 • فن های به كارگرفته از نوع محوری و بسيار كم صدا و با راندمان بالا
 • مناسب کار با چيلرهای تراکمی آب و چيلرهای جذبی
 • قابل ارائه بصورت مونتاژ شده و دی مونتاژ بمنظور سهولت در حمل و نقل
 • دارای سيستم انتقال قدرت پولی و تسمه مجهز به کاهش دور
 • مجهز به يك سری Eliminator از جنس فايبرگلاس مقاوم برای جلوگيری از پاشش آب به خارج

مهمترین کاربرد های برج خنک کننده

مهمترین کاربرد های برج خنک کنندهبرج های خنک کننده فایبرگلاس به دلیل ویژگی سهولت در کار و صرفه های اقتصادی  نسبت به سایر خنک کننده ها کاربردهای بیشتری دارند و به راحتی در انواع کارخانه های بزرگ و کوچک، ادارات، سازمان ها، برج ها و مجتمع های مسکونی و حتی آپارتمان قابل استفاده می باشند.

انواع مختلف برج های خنک کننده ایرانی

انواع مختلف برج های خنک کننده ایرانی

برج های خنک کننده از نظر مسیر جریان آب و هوا، مدل ساخت و روش انتقال حرارت دارای شکل ها و انواع متفاوتی هستند که به تکنولوژی پیچیده و خاصی نیاز ندارد. ساخت این برج ها هم اکنون در ایران نیز انجام می شود و خرید و فروش خنک کننده به بازار مهمی تبدیل شده است که فروش انواع چیلر را در آن شاهد هستیم.

لیست قیمت برج خنک کننده در بازار

لیست قیمت برج خنک کننده در بازار قیمت برج خنک کننده کننده بر حسب موادمصرفی در ساخت آن، جنس بدنه، ظرفیت برج، نوع مکعبی یا مخروطی بودن، مونتاژی یا دمونتاژ بودن دستگاه و موارد دیگر، متغیر می باشد. بطوری که قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس
مدور دارای رنج قیمتی از حدود ۲٫۵ میلیون تومان تا ۴۸۰ میلیون
تومان در نوسان است. در ذیل قیمت انواع چیلر مورد اشاره قرار گرفته است:

 • برج خنک کننده فایبرگلاس ۱۰۰ تن تبرید نسبت به مواد مورد استفاده در آن، دارای رنج قیمتی ۵۵ میلیون ریال تا ۱۶۰ میلیون ریال
 • در هر صورت برج خنک کننده ۱۵۰ تن تبرید اعم از برج خنک کننده ۱۵۰ تن تبرید
  مکعبی و یا برج خنک کننده ۱۵۰ تن تبرید مخروطی یا گرد نسبت به متریالی که
  در تولید آن مورد استفاده قرار گرفته است و ضخامت بدنه فایبرگلاس  دارای
  رنج قیمت ۷۰ میلیون تا ۲۲۰ میلیون ریال
 • قیمت برج خنک کننده ۳۰۰ تن تبرید این دستگاه بسته به مکعبی یا مخروطی بودن و نوع برخورد جریان هوا
  با قطرات آب درون برج خنک کننده می تواند از ۸۵ میلیون ریال تا ۳۲۰ میلیون در نوسان باشد
 • برج خنک کننده مکعبی ۳۵۰ تن تبرید مکعبی نیز قیمتی در حدود ۱۶۰ میلیون ریال تا ۸۵۰ میلیون ریال خواهد داشت.
 • قیمت برج خنک کننده ۳۵۰ تن تبرید مخروطی فایبرگلاس در محدوده ۱۲۰ میلیون ریال تا ۴۵۰ میلیون ریال می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مناسب ترین قیمت و بالاترین بازدهی با ما در ارتباط باشید:
مشاور فروش
راه های ارتباطی:
مدیر فروش: 09121714273
شماره تلفن :02128424854
آدرس کانال: Aranenergyco@
پست الکترونیکی:info@chillerco.ir

مطلب پیشنهادی

فروش چیلر تراکمی اسکرال با ضمانت کیفیت

چیلر تراکمی با استفاده از چرخش سیال مبرد در داخل سیستم، حرارت را از محیط جذب می نماید، بنابراین این عملکرد، کمک به سرد شدن محیط مورد نظر می کند. همان گونه که از